Lubisz ciekawe połączenia smakowe i chętnie próbujesz nowych napojów alkoholowych? Na pewno zaciekawi Cię zatem hiszpańska sangria. Poznaj historię oraz różne odmiany tego trunku i wybierz się na degustację do restauracji Bilbao!
Czym jest sangria?
Sangria to napój alkoholowy, najczęściej tworzony na bazie czerwonego wina i owoców. Jest to jeden z symboli Półwyspu Iberyjskiego, popularny zarówno w Hiszpanii, jak i w Portugalii. Sangria jest trunkiem jedynym w swoim rodzaju. Nie należy klasyfikować jej jako drink czy koktajl, bo jest przygotowywana oraz serwowana w zupełnie inny sposób niż mojito czy margarita. Trudno porównywać ją również do ponczu, bo ten pija się zarówno na zimno, jak i na ciepło, a sangrię jedynie w tej pierwszej wersji.
Skąd wywodzi się sangria?
Historia sangrii nie jest jasna i posiada wiele wersji. Trudno określić nie tylko miejsce jej pochodzenia, ale i ramy czasowe. Niektórzy jej genezy upatrują aż w Starożytnym Rzymie — jego mieszkańcy mieszali wodę z winem i aromatycznymi dodatkami w celu pozbycia się groźnych bakterii. Inna hipoteza umiejscawia korzenie sangrii w Ameryce Południowej — w zależności od wersji są to Karaiby lub Ekwador.
Istnieją oczywiście źródła wskazujące na kraje europejskie: Hiszpanię, Portugalię, Grecję oraz… Anglię! Punktem wspólnym dla wszystkich teorii jest kolonializm, w wyniku którego sangria zyskała popularność na trzech kontynentach, bo dotarła również do Ameryki Północnej. Nic więc dziwnego, że dziś ten napój z czerwonego wina można zamówić w barach na całym świecie.
Sangria w kulturze i tradycji hiszpańskiej
Hiszpanie najchętniej pijają sangrię w lecie, bo schłodzony, orzeźwiający napój najlepiej smakuje w czasie upału. Czerwone wino, pokrojone owoce, wyciśnięty sok z pomarańczy, woda gazowana i kostki lodu to przepis na udaną imprezę. Sangria w dużym dzbanku trafia zatem na stół podczas spotkań towarzyskich w restauracji oraz w plenerze — to idealne dopełnienie potraw z grilla. Napój ten serwowany jest również podczas różnego rodzaju festiwali oraz imprez masowych. Sięgają po niego nie tylko Hiszpanie, ale i odwiedzający Półwysep Iberyjski obcokrajowcy. W turystycznych miejscowościach położonych nad Morzem Śródziemnym sangrię bez trudu znajdziesz więc w menu każdego baru.
Popularne składniki sangrii
Do przygotowania sangrii wykorzystuje się przede wszystkim czerwone wino oraz świeże owoce, takie jak zielone jabłko, cytryny czy brzoskwinie. Gotową mieszankę dopełnia się najczęściej cukrem, napojem lub wodą gazowaną oraz sokiem z pomarańczy. Niektórzy do dużego dzbanka wlewają również mocny alkohol jak brandy. Jako że jabłko i inne świeże owoce mają wysoką zawartość cukru, sangrię najczęściej przygotowuje się z czerwonym winem wytrawnym, by zbalansować smaki.
Sangria z czerwonego wina i nie tylko: odmiany napoju
Chociaż ta najpopularniejsza sangria komponowana jest na bazie czerwonego wina, nie istnieje jeden konkretny przepis na ten napój. Restauratorzy prześcigają się zatem w tworzeniu coraz to ciekawszych połączeń smakowych. Do dużego dzbanka jako główny składnik można wlać również wino białe, a nawet prosecco. Całość może dopełniać mocny alkohol w postaci rumu czy brandy. W Asturii, na północy Hiszpanii, pija się sangrię z cydru, bo to ten trunek jest najpopularniejszy w regionie.
W Bilbao również postawiliśmy na nietuzinkowe propozycje, które podbijają serca naszych gości. Serwujemy sangrię wytrawną — z białym winem, miętą, ogórkiem i bzem, oraz słodką — złożoną z czerwonego wina, wermutu, tarniny i wiśni. Koniecznie spróbuj obu wersji!
Wersja bezalkoholowa
Abstynenci czytający ten tekst na pewno zastanawiają się, co hiszpańska restauracja może zaproponować im zamiast sangrii. Okazuje się jednak, że napoju mogą spróbować nawet osoby niepijące alkoholu, ponieważ coraz częściej spotyka się sangrię bezalkoholową. Można przygotować ją po prostu z wina bezalkoholowego lub postawić na sok pomarańczowy, do którego dodane zostaną pokrojone owoce, kilka kropli soku z cytryny, woda gazowana oraz kostki lodu. Jeśli zależy Ci na korzennym smaku, włóż do dzbanka laskę cynamonu.
Jak serwuje się sangrię?
W pierwszej kolejności należy umyć świeże owoce w ciepłej wodzie. W zależności od preferencji można sięgnąć po jabłko, brzoskwinie, truskawki, czereśnie czy cytrusy. Ściąganie skórki z owoców nie jest konieczne. Składniki kroimy, wrzucamy do dzbanka lub dużej miski, zalewamy winem, napojem lub wodą gazowaną, dodajemy cukru i dokładnie mieszamy. Całość powinna trafić na jakiś czas do lodówki w celu nabrania smaku. Sangria to nie drink, który barman tworzy na żywo na oczach klienta — należy przygotować ją odpowiednio wcześniej, przed otwarciem restauracji. Gotowy napój podaje się na ogół w dzbanku — z założenia pija się go bowiem w większym gronie.