Chcesz zgłębić tajniki kuchni hiszpańskiej i bez opuszczania Warszawy próbować dań, które na co dzień jadają mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego? Tę fascynującą przygodę kulinarną zacznij od wyjątkowej potrawy z surowych warzyw. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się wszystkiego o gazpacho — co to jest, skąd pochodzi, jak je przygotować, z czym łączyć i gdzie w Warszawie spróbować tego wyśmienitego dania.
Co to jest gazpacho?
Gazpacho to chyba najbardziej znana hiszpańska zupa, a właściwie chłodnik, bo serwuje się je na zimno. Ta przygotowywana ze świeżych warzyw sezonowych potrawa to proste połączenie smakowe, które każdemu przypadnie do gustu. Charakterystyczny czerwony kolor zawdzięcza przede wszystkim soczystym, dojrzałym pomidorom. Zupa gazpacho jest zdrowa i niskokaloryczna, sprawdzi się więc w menu osób dbających o linię.
Skąd pochodzi gazpacho?
Gazpacho niegdyś było daniem, którym żywili się przede wszystkim rolnicy, a jego podstawą był rozmoczony chleb z oliwą z oliwek oraz octem. Co ciekawe, pomidory, które dziś uznawane są za główny składnik gazpacho, zaczęto dodawać do zupy dopiero w XIX wieku. Regionem, który uznaje się za stolicę gazpacho, jest położona na południowym krańcu Hiszpanii kontynentalnej Andaluzja. Jako wzorcową wersję chłodnika najczęściej wymienia się zatem właśnie gazpacho andaluz.
Jak zazwyczaj podaje się gazpacho?
Osoby pochodzące spoza Hiszpanii gazpacho, jak na zupę przystało, intuicyjnie zaserwowałyby zapewne w misce. Taki sposób podania stosuje się jednak dość rzadko. Chłodnik hiszpański gazpacho najczęściej serwuje się w szklankach, a niekiedy nawet w kieliszkach. Nie jada się go łyżką, ale pijea prosto z naczynia tak jak koktajle. Niektórzy restauratorzy dodają do zupy kostki lodu, jako że gazpacho ma z zasady przynosić ochłodę w upalne dni. Ta praktyka ma jednak wielu przeciwników, którzy zauważają, że kostki lodu po rozpuszczeniu rozcieńczają zupę, sprawiając, że ta staje się wodnista i traci pierwotny smak. Lepszą praktyką wydaje się więc przechowanie gazpacho przez kilka godzin w lodówce, zanim zostanie rozlane do szklanek.
Jak przygotowywane jest tradycyjne hiszpańskie gazpacho?
Świeże składniki wysokiej jakości to jedna z cech charakterystycznych kuchni hiszpańskiej. Nie inaczej jest w przypadku gazpacho — przygotowuje się je z dojrzewających na słońcu surowych warzyw. Każda hiszpańska rodzina ma własną recepturę, ale najbardziej rozpowszechniona jest ta na gazpacho andaluz.
Składniki gazpacho andaluzyjskiego to dojrzałe pomidory, ogórki, papryka i czosnek. Warzywa niegdyś ucierało się w moździerzu — dziś można po prostu zmiksować je w blenderze, pokroić na drobne kawałeczki lub zetrzeć na tarce o małych oczkach. Smak podbije ocet winny. Do zupy należy dodać również nieco oliwy z oliwek oraz rozmoczony chleb. Można ją doprawić zmielonym pieprzem, a na wierzchu ułożyć grzanki. Za sprawą pomidorów mikstura nabierze czerwonego koloru. Zupa nie wymaga gotowania — zamiast tego musi przed podaniem odstać przynajmniej godzinę w lodówce.
Jakie składniki dodać, by urozmaicić przepis?
Istnieje wiele wariacji na temat tej podawanej na zimno zupy. Ciekawym przykładem jest ajo blanco, czyli wersja pozbawiona pomidorów — potrawę tworzy się z białego pieczywa, czosnku oraz wody z dodatkiem oliwy z oliwek.
Szefowie kuchni często starają się przygotować gazpacho z niecodziennych składników. Zupa najczęściej zachowuje smak pomidorów, ale warzywa nie zawsze grają tu główną rolę. Do blendera może trafić pokrojona w drobną kostkę truskawka, ale i ostra papryka. Interesującym połączeniem jest gazpacho z pomidorów, malin oraz sera feta.
Czy można podawać gazpacho na ciepło?
Zupa hiszpańska gazpacho z założenia ma przynosić ochłodę w gorący dzień. Tworzą ją pomidory i inne warzywa w pełni sezonu, które najlepiej smakują właśnie na surowo. Od tej reguły istnieje jeden wyjątek, a jest nim gazpacho tostado, które jada się zimą. Jego składniki to: pomidory, chleb, papryka, czosnek, oliwa, ocet i sok pomarańczowy.
Z czym łączyć gazpacho?
Chłodnik gazpacho najlepiej łączyć z innymi potrawami, z których słynie Hiszpania. Tę zupę ze świeżych warzyw polaną oliwą możesz potraktować jako przystawkę, a na danie główne zamówić na przykład chorizo al vino tinto, czyli hiszpańską kiełbasę w czerwonym winie. Gazpacho hiszpańskie może być też elementem degustacyjnego menu tapas — spróbuj go w towarzystwie deski serów lub wędlin.
Gdzie zjeść gazpacho w Warszawie?
Na tradycyjne gazpacho, w którym znajdziesz świeże pomidory, ogórki, paprykę oraz oliwę z oliwek zapraszamy do Bilbao — czekamy na Ciebie i paczkę Twoich przyjaciół na Koszykowej 55!